1989-ben születtem Veszprémben. Boldog gyermekkorom volt, a mi családunkban minden rendben ment, egyet kivéve, apu ivott, valójában ez sem probléma, hiszen ő is csak úgy ivott, mint a rokonok, szomszédok, meg mint mindenki más.
13 évesen ismerkedtem meg az alkohollal, 15 évesen pedig a marihuánával. Pontosan azt kaptam, ami mindig is hiányzott. Azt hittem megtaláltam a megoldást a szorongásra, az ürességre. Nekem a kikapcsolódás, bulizás egyet jelentett a szerhasználattal.
A forduló pont akkor jött el, mikor édesapámat egy terápiára – mint egy utolsó lehetőség – anyuval én is elkísértem. Csak annyit mondott a közös családi beszélgetés végén az addiktológus belgyógyász főorvos: „ugye tudod, hogy az alkoholizmus gyógyíthatatlan, progresszív, és halálos betegség, melyből fel lehet épülni, de meggyógyulni sosem”.
Aztán eltelt közel másfél év, édesapám elindult a felépülés útján, amit azóta is sikeresen gyakorol, én meg még közel másfél évig próbáltam bebizonyítani, hogy minden rendben, nincsen semmi baj…. én nem vagyok függő! Végül 20 évesen beláttam… Így indultam el 7 évvel ezelőtt a felépülés útján, és járom azóta is.

Lovizer Dániel

Eredeti végzettségem tájrendező- és kertépítőmérnök, ezt követően szereztem addiktológiai konzultáns képesítést. A két teljesen eltérő szakmát a felépülésben megélt útkeresés köti össze.

Most felépülő függő vagyok, és minden nap azt tanulom, hogyan legyek egységben önmagammal és embertársaimmal, hogyan lépjek túl saját önző szükségleteimen és vegyem észre a körülöttem lévőket.

Felépülő identitásom központi eleme a folyamatos hajlandóság, nyitottság a lelki elvek szerinti életre, az állandó növekedés hitben és szeretetben. Szabadidőmben folyamatosan képzem magam, szeretek utazni, kirándulni, gokartozni, célba lőni. Több mint 4 éve a dohányzással is felhagytam. A saját testsúlyos otthoni edzés (crossfit és streetworkout egyvelege) és a futás beépült a hétköznapjaimba. Emellett odafigyelek az étkezésemre is.

Szakmai hitvallásom
Az alkoholizmus, a drogfüggőségtapasztalatom szerintgyógyíthatatlan, előre haladó (progresszív) és halálos betegség, amelyből kigyógyulni nem, csak felépülni lehet. Ez a betegség-elv azt is jelenti, hogy bizony az ivásnak, használatnak semmi köze az adott egyén erkölcseihez, akaraterejéhez. Ha valaki egyszer függővé vált, akkor az is marad, sosem nyeri vissza a mértékletes ivás képességét.

Az elindulás alapfeltétele a teljes absztinencia, azaz szermentesség. Persze ettől még a személyiség nem változik meg, sőt még inkább felszínre törnek azok a megnyilvánulások, melyeket eltakart a folyamatos szerhasználat. Ezt nevezik szárazságnak, ami egy rendkívül instabil állapot, mind a személyiség mind a szermentesség szempontjából. A tapasztalatok szerint ez az időszak hosszabb-rövidebb ideig fenntartható, azonban valódi változás, felépülés hiányában valószínűsíthető a visszaesés.

Ahogy a függőség úgy a felépülés is családi vállalkozás, Hihetetlen ereje van annak, ha valaki egy családban elkezd felépülni, hosszú távon az a tapasztalat, hogy a többiek vagy követik és elfogadják az új identitást és helyzetet, vagy szétválnak útjaik és még inkább eltávolodnak.

A felépülés tudatos életstílus, mely magában foglalja a pótlólagos személyiségfejlődést, az állandó spirituális útkeresést. Az eredmény a produktív, érték teremtő élet, jól működő, őszinte emberi kapcsolatokkal.

Szakmai utam
2015-ben szereztem meg az addiktológiai konzultáns képesítésemet. A szakmai gyakorlataim során számos kezelőintézetet megismertem. Közel egy évet dolgoztam egy megyei családsegítő és gyermekjóléti szolgálat családgondozójaként. Jelenleg a Kék Pont Drogkonzultációs Központ és Drogambulancia munkatársaként, az egyéni konzultációk mellett társcsoportvezetője vagyok a függő szülők kamasz gyerekei csoportnak. A Veszprém Megyei Gyermekvédelmi Központ és Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat alkalmazásában, végzett addiktológiai konzultáns tevékenységet keretében foglalkozom a megye lakásotthonaiban élő fiatalokkal és az őket nevelő, gondozó munkavállalókkal.

A legújabb módszerek és szakmai ismeretek megszerzése érdekében folyamatosan részt veszek szakmai konferenciákon, workshopokon. Elméleti tudásom elmélyítése céljából ősztől megkezdem pszichológiai tanulmányaimat is.

2015

Magyar Addiktológiai Társaság X. országos kongresszus: Fiatalkorú függők kezelésbe vonásával és felépülésével kapcsolatos gyakorlati tapasztalatok” kutatási beszámolót.

A Veszprémi Érseki Hittudományi Főiskola és a Közép-Dunántúli Addiktológiai Egyesület szakmai nap, előadás

2016

XVII. Közösségi Pszichiátriai, Addiktológiai és Mentálhigiénés Konferencia Felépülő segítők, kerekasztal beszélgetés

Ferencvárosi Művelődési Központ és Intézményei FERI FESZT „Felépülő szenvedélybeteg és családja” témában.